LMZM33602/03 Step-Down DC/DC Power Modules
Texas Instruments' LMZM33602 and LMZM33603 4 V to 36 V, 2 A/3 A step-down DC/DC power modules in compact 7 mm x 9 mm x 4 mm QFN package
Image of Texas Instruments' LMZM33602/03 Step-Down DC/DC Power Modules Texas Instruments' LMZM33602 and LMZM33603 power module are easy-to-use integrated power solutions that combine a 2 A/3 A, step-down, DC/DC converter with power MOSFETs, a shielded inductor, and passives into a low-profile package. This power solution requires as few as four external components and eliminates the loop compensation and magnetics part selection from the design process.
The 9 mm x 7 mm x 4 mm 18-pin QFN package is easy to solder onto a printed circuit board and allows a compact, low-profile, point-of-load design. The full feature set, including power good, programmable UVLO, pre-bias start-up, and overcurrent and over-temperature protection, make the LMZM33603 an excellent device for powering a wide range of applications.
Features
  • Complete integrated power solution
    • As few as four external components
    • Minimum solution size < 100 mm2
  • 9 mm x 7 mm x 4 mm QFN package
    • All pins accessible from package perimeter
    • Pin compatible with 3 A LMZM33603 (LMZM33602)
    • Pin compatible with 2 A LMZM33602 (LMZM33603)
  • Output voltage range:
    • 1 V to 18 V (LMZM33602)
    • 1 V to 13.5 V at 3 A (LMZM33603)
    • 1 V to 18 V at 2 A (LMZM33603)
  • Input voltage range: 4 V to 36 V
  • Efficiencies up to 95%
  • Adjustable switching frequency (200 kHz to 1.2 MHz)
  • Allows synchronization to an external clock
  • Power-good output
  • Meets EN55011 Class B radiated EMI standards
  • Operating IC junction range: -40°C to +125°C
  • Operating ambient range: -40°C to +105°C