929710-06-36-RK
929710-06-36-RK
929710-06-36-RK
DigiKey Part Number
3M156366-72-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929710-06-36-RK
Description
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 72 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
929710-06-36-RK Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
Series
Contact Length - Post
0.710" (18.03mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
1.128" (28.65mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
200.0µin (5.08µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Copper Alloy
Row Spacing - Mating
Insulation Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
2.5A