PHV-5R4H505-R | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 283-4190-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PHV-5R4H505-R |
Description | CAP 5F -10% +30% 5.4V T/H |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 5 F (EDLC) Supercapacitor 5.4 V Radial, Can, Horizontal 70mOhm @ 100Hz 1000 Hrs @ 65°C |
Datasheet | Datasheet |
Category | Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 65°C |
Manufacturer Eaton - Electronics Division | Termination PC Pins |
Series | Mounting Type Through Hole |
Packaging Bulk | Package / Case Radial, Can, Horizontal |
Part Status Active | Lead Spacing 0.209" (5.30mm) |
Capacitance 5 F | Size / Dimension 1.280" L x 0.839" W (32.50mm x 21.30mm) |
Tolerance -10%, +30% | Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm) |
Voltage - Rated 5.4 V | Operating Temperature -40°C ~ 65°C |
ESR (Equivalent Series Resistance) 70mOhm @ 100Hz |