AB-D2060-V12-Q
DigiKey Part Number
2007-AB-D2060-V12-Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AB-D2060-V12-Q
Description
100-240VAC INPUT, 12VDC OUTPUT,
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5A 12V Constant Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Power (Watts)
60 W
Manufacturer
American Bright Optoelectronics Corporation
Dimming
Non-Dimmable
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP20
Type
Constant Voltage
Operating Temperature
-20°C ~ 45°C
Topology
AC DC Converter
Efficiency
87%
Number of Outputs
1
Termination Style
Screw Terminal
Voltage - Input (Min)
100VAC
Size / Dimension
6.30" L x 2.28" W x 0.71" H (159.9mm x 57.8mm x 18.0mm)
Voltage - Input (Max)
240VAC
Approval Agency
CE, cULus, cURus, TUV, UKCA
Voltage - Output
12V
Standard Number
UL 8750
Current - Output (Max)
5A