AB-D2060-V12-TR
DigiKey Part Number
2007-AB-D2060-V12-TR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AB-D2060-V12-TR
Description
110VAC INPUT, 12VDC OUTPUT, 60W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5A 12V Constant Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Power (Watts)
60 W
Manufacturer
American Bright Optoelectronics Corporation
Voltage - Isolation
1.8 kV
Series
Dimming
Triac
Packaging
Box
Features
OCP, OTP, OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP20
Type
Constant Voltage
Operating Temperature
-20°C ~ 45°C
Topology
AC DC Converter
Efficiency
83%
Number of Outputs
1
Termination Style
Screw Terminal
Voltage - Input (Min)
90VAC
Size / Dimension
8.55" L x 2.38" W x 0.83" H (217.3mm x 60.4mm x 21.2mm)
Voltage - Input (Max)
132VAC
Approval Agency
cULus, cURus
Voltage - Output
12V
Standard Number
UL 8750
Current - Output (Max)
5A