ADP1707ARDZ-1.2-R7
DigiKey Part Number
ADP1707ARDZ-1.2-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
ADP1707ARDZ-1.2-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
ADP1707ARDZ-1.2-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP1707ARDZ-1.2-R7
Description
IC REG LINEAR 1.2V 1A 8-SOIC-EP
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 8-SOIC-EP
EDA/CAD Models
ADP1707ARDZ-1.2-R7 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
390 µA
Current - Supply (Max)
1.55 mA
Control Features
Enable, Tracking
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Supplier Device Package
8-SOIC-EP
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 1A