VOF-40C-S24
DigiKey Part Number
179-VOF-40C-S24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VOF-40C-S24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 40W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC, 100 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VOF-40C-S24 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
86%
Packaging
Tray
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Not For New Designs
Features
Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 1.18" H (76.2mm x 50.8mm x 30.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 100 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB Scheme, EN, IEC, UL
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
55024; 55032 Class A; 62368-1
Current - Output 1
1.667 A