VOF-60C-S48 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 195
Datasheet
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC, 100 ~ 370 VDC Input
VOF Chassis Mount Power Supply Expansion Series | Datasheet Preview
How to Measure Ripple & Noise in Power Supplies
VOF-60C-S48
DigiKey Part Number
179-VOF-60C-S48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VOF-60C-S48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 60W
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VOF-60C-S48 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
87%
Packaging
Tray
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 1.18" H (76.2mm x 50.8mm x 30.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 100 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB Scheme, EN, IEC, UL
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
55024; 55032 Class A; 62368-1
Current - Output 1
1.25 A