PTS636SP43 LFS
DigiKey Part Number
CKN12304-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS636SP43 LFS
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
EDA/CAD Models
PTS636SP43 LFS Models
Outline
6.00mm x 3.50mm
Operating Force
320gf
Circuit
SPST-NO
Ingress Protection
IP40
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.30mm
Actuator Type
Rectangular Button
Mechanical Life
20,000 Cycles
Actuator Height off PCB, Vertical
4.30mm