ACPDQC3V3T-HF
DigiKey Part Number
641-1635-2-ND - Tape & Reel (TR)
641-1635-1-ND - Cut Tape (CT)
641-1635-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACPDQC3V3T-HF
Description
TVS DIODE 3.3VWM 9.8VC 0402C
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
9.8V Clamp 16A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 0402C/SOD-923F
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACPDQC3V3T-HF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
16A (8/20µs)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
20pF @ 1MHz
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
3.3V (Max)
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Voltage - Breakdown (Min)
3.6V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
9.8V