CPDQC12VEU-HF
DigiKey Part Number
641-1772-2-ND - Tape & Reel (TR)
641-1772-1-ND - Cut Tape (CT)
641-1772-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPDQC12VEU-HF
Description
TVS DIODE 12VWM 22VC 0402C
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 0402C/SOD-923F
Category
Power - Peak Pulse
110W
Capacitance @ Frequency
60pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V (Max)
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Voltage - Breakdown (Min)
13.5V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
22V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A (8/20µs)