TV02W150-G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 16,947
Datasheet
24.4V Clamp 8.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-123
TV02W150-G
DigiKey Part Number
TV02W150-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TV02W150-G
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TV02W150-G Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
200W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Package / Case
SOD-123
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V