CBVC7-250TH-P
DigiKey Part Number
5693-CBVC7-250TH-P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CBVC7-250TH-P
Description
CBVC7 Series 250A DC Contactor
Customer Reference
Detailed Description
Contactor SPST-NO (1 Form A) 250 A 9 ~ 36VDC Coil Chassis Mount
Category
Switching Voltage
1000VDC - Max
Manufacturer
Component Basics
Features
Auxiliary Contacts, Economizer, Sealed - Hermetically
Series
Termination Style
Stud, Wire Leads
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
7 VDC
Mounting Type
Chassis Mount
Must Release Voltage
5 VDC
Coil Voltage
9 ~ 36VDC
Contact Material
Copper Alloy
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Coil Current
3 A
Contact Rating (Current)
250 A
Coil Power
2W