AMA5UR4-120050Y
DigiKey Part Number
5245-AMA5UR4-120050Y-ND
Manufacturer
aimtec
Manufacturer Product Number
AMA5UR4-120050Y
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 6 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
aimtec
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
North America
Cord Length
60.2" (1.50m)
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
NEMA 1-15P
Input Type
Fixed Blade
Size / Dimension
2.52" L x 1.03" W x 2.40" H (64.0mm x 26.2mm x 61.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output
12V
Standard Number
Current - Output (Max)
500mA
Weight
0.088 lb (40.00 g)
Power (Watts)
6 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
100mW (Max)