AMES150-15S277NZ-P
DigiKey Part Number
5245-AMES150-15S277NZ-P-ND
Manufacturer Product Number
AMES150-15S277NZ-P
Description
AC/DC CONVERTER 15V 150W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 431 VDC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
87%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output
Size / Dimension
6.26" L x 3.82" W x 1.18" H (159.0mm x 97.0mm x 30.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 120 ~ 431 VDC
Approval Agency
CB, CE, EN, IEC, UL
Voltage - Output 1
15V
Current - Output 1
10 A