AMES150-15SNZ
DigiKey Part Number
5245-AMES150-15SNZ-ND
Manufacturer Product Number
AMES150-15SNZ
Description
AC/DC CONVERTER 15V 150W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 373 VDC Input
Category
Power (Watts)
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
87%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 373 VDC
Size / Dimension
6.26" L x 3.82" W x 1.18" H (159.0mm x 97.0mm x 30.0mm)
Voltage - Output 1
15V
Current - Output 1
10 A