DSOL-0844-18
DigiKey Part Number
1144-1302-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSOL-0844-18
Description
SOLENOID PULL CONTINUOUS 18V
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Continuous Duty Solenoid Open Frame (Pull) Type 0.500" (12.70mm) Stroke 18VDC Chassis Mount
EDA/CAD Models
DSOL-0844-18 Models
Category
Power (Watts)
20 W
DC Resistance (DCR)
16.2Ohm
Box
Termination Style
Wire Leads
Part Status
Active
Size / Dimension
1.730" L x 0.840" W x 1.130" H (43.94mm x 21.34mm x 28.70mm)
Diameter - Shaft
0.313" (7.95mm)
Type
Open Frame (Pull)
Shaft Detail
Clevis
Duty Cycle
Continuous
Weight
0.21 lb (95.25 g)
Voltage - Rated
18VDC
Base Product Number
Stroke Length
0.500" (12.70mm)