DXTC3C100PDQ-13
DigiKey Part Number
31-DXTC3C100PDQ-13-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DXTC3C100PDQ-13
Description
TRANS NPN/PNP 100V POWERDI5060-8
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor Array 1 NPN, 1 PNP 100V 3A 130MHz, 100MHz 1.47W Surface Mount PowerDI5060-8 (Type UXD)
Category
Power - Max
1.47W
Manufacturer
Diodes Incorporated
Frequency - Transition
130MHz, 100MHz
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Transistor Type
1 NPN, 1 PNP
Qualification
AEC-Q101
Current - Collector (Ic) (Max)
3A
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
100V
Package / Case
8-PowerTDFN
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
330mV @ 300mA, 3A / 325mV @ 200mA, 2A
Supplier Device Package
PowerDI5060-8 (Type UXD)
Current - Collector Cutoff (Max)
100nA
Base Product Number
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
150 @ 500mA, 10V / 170 @ 500mA, 10V