LB22F2GQ1111
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
LB22F2GQ1111
DigiKey Part Number
141-LB22F2GQ1111-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LB22F2GQ1111
Description
SWITCH PB DPDT 3A 250V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch DPDT Anti-Vandal, Illuminated Panel Mount, Front
EDA/CAD Models
LB22F2GQ1111 Models
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Color - Actuator/Cap
Red
Packaging
Tray
Illumination Type, Color
LED, Red
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
3 VDC
Type
Anti-Vandal, Illuminated
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.00mm Dia
Switch Function
On-On
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Current Rating (Amps)
3A (AC)