PVL10FLS11
PVL10FLS11
How Many Poles do you need?
PVL10FLS11
DigiKey Part Number
EG5376-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PVL10FLS11
Description
LED PNL IND RED CLR 5MM QUCK CON
Detailed Description
LED Panel Indicator Red Clear 1.8V 20mA Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
EDA/CAD Models
PVL10FLS11 Models
Category
Voltage
1.8V
Current
20mA
Panel Cutout Dimensions
0.40" (10.16mm)
Lens Size
5mm, T-1 3/4
Round with Flat Top
Lamp Color
Red
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)