PVL14FWS16
PVL14FWS16
PVL14FWS16
DigiKey Part Number
141-PVL14FWS16-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PVL14FWS16
Description
LED PNL IND 8MM WIRE LEADS
Detailed Description
LED Panel Indicator 110V 2mA ~ 20mA Wire Leads - 5.9" (150.00mm)
EDA/CAD Models
PVL14FWS16 Models
Category
Voltage
110V
Current
2mA ~ 20mA
Panel Cutout Dimensions
0.551" (14.00mm)
Lens Size
8.00mm Dia
Round with Flat Top
Lens Color
Red
Termination Style
Wire Leads - 5.9" (150.00mm)