PVL19FLS11
PVL19FLS11
How Many Poles do you need?
PVL19FLS11
DigiKey Part Number
EG5382-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PVL19FLS11
Description
LED PNL IND RED CLR 10MM QUICK
Detailed Description
LED Panel Indicator Red Clear 1.8V 20mA Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
EDA/CAD Models
PVL19FLS11 Models
Category
Voltage
1.8V
Current
20mA
Panel Cutout Dimensions
0.76" (19.30mm)
Lens Size
10.00mm Dia
Round with Flat Top
Lamp Color
Red
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)