RP8400B2M1CEBLKBLKRED
RP8400B2M1CEBLKBLKRED
Additional Requirements for Selecting a Switch
RP8400B2M1CEBLKBLKRED
DigiKey Part Number
EG4950-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP8400B2M1CEBLKBLKRED
Description
SWITCH PB SPST-NO 0.125A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RP8400B2M1CEBLKBLKRED Models
Category
Actuator Type
Square, Button
Mfr
Actuator Marking
No Marking
Series
Color - Actuator/Cap
Black
Packaging
Bulk
Illumination Type, Color
LED, Red
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
2.1 VDC
Mounting Type
Panel Mount, Front
Termination Style
Solder Lug
Type
Standard, Illuminated
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 13.60mm Dia
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
125mA (AC), 100mA (DC)
Electrical Life
500,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V
Base Product Number
Voltage Rating - DC
50 V