TL3340AF160QG
TL3340AF160QG
What Switch do You Need?
TL3340AF160QG
DigiKey Part Number
EG4627TR-ND - Tape & Reel (TR)
EG4627CT-ND - Cut Tape (CT)
EG4627DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TL3340AF160QG
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Side Actuated Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TL3340AF160QG Models
Category
Actuator Orientation
Side Actuated
Mfr
Termination Style
Gull Wing
Series
Outline
4.00mm x 3.30mm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Illumination
Non-Illuminated
Part Status
Active
Operating Force
160gf
Circuit
SPST-NO
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Switch Function
Off-Mom
Actuator Material
Polyphthalamide (PPA)
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.20mm
Actuator Type
Standard
Mechanical Life
100,000 Cycles
Mounting Type
Base Product Number
Actuator Length, Right Angle
3.40mm