TS20100F070S | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TS20100F070S |
Description | SWITCH SNP ACT SPST-NO 0.1A 125V |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Switch SPST-NO Surface Mount |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TS20100F070S Models |
Category | Actuator Type Round (Pin Plunger) |
Manufacturer E-Switch | Mounting Type Surface Mount |
Series | Termination Style SMD (SMT) Tab |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Force 70gf |
Part Status Active | Operating Position 0.130" (3.3mm) |
Circuit SPST-NO | Pretravel 0.008" (0.2mm) |
Switch Function Off-Mom | Mechanical Life 3,000,000 Cycles |
Current Rating (Amps) 100mA (AC/DC) | Operating Temperature -25°C ~ 85°C |
Voltage Rating - AC 125 V | Base Product Number |
Voltage Rating - DC 48 V |