MFBW1V1005-000-R
DigiKey Part Number
283-MFBW1V1005-000-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MFBW1V1005-000-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-MFBW1V1005-000-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFBW1V1005-000-R
Description
FERRITE BEAD 0 OHM 0402 1LN
Detailed Description
0 Ohms @ 100 MHz 1 Ferrite Bead 0402 (1005 Metric) 800mA 40mOhm
Category
Current Rating (Max)
800mA
DC Resistance (DCR) (Max)
40mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Height (Max)
0.026" (0.65mm)
Impedance @ Frequency
0 Ohms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)