MLVA04V05C270-R
DigiKey Part Number
283-MLVA04V05C270-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-MLVA04V05C270-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-MLVA04V05C270-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLVA04V05C270-R
Description
VARISTOR 13V 20A 0402
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
13 V 20 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0402 (1005 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
18 V
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Current - Surge
20 A
Series
Energy
0.05J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
270 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
4 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
5.5 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
8 V
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
13 V