PB-5R0V105-R
DigiKey Part Number
283-PB-5R0V105-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PB-5R0V105-R
Description
CAP 1F -20% +80% 5V T/H
Detailed Description
1 F (EDLC) Supercapacitor 5 V Radial, Can 500mOhm @ 100Hz 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Lead Spacing
0.465" (11.80mm)
Capacitance
1 F
Size / Dimension
0.681" L x 0.354" W (17.30mm x 9.00mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm @ 100Hz