ECS-MPI4040R3-3R3-R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ECS-MPI4040R3-3R3-R |
Description | FIXED IND 3.3UH 3A 60 MOHM SMD |
Customer Reference | |
Detailed Description | 3.3 µH Shielded Inductor 3 A 60mOhm 1816 (4540 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ECS-MPI4040R3-3R3-R Models |
Category | Shielding Shielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 60mOhm |
Series | Ratings AEC-Q200 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Part Status Obsolete | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Inductance | Mounting Type Surface Mount |
Tolerance ±20% | Package / Case 1816 (4540 Metric) |
Current Rating (Amps) | Size / Dimension 0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm) |
Current - Saturation (Isat) 6.6A | Height - Seated (Max) 0.073" (1.85mm) |