TR9CI1670LCP-N(R6B)
TR9CI1670LCP-N(R6B)
TR9CI1670LCP-N(R6B)
DigiKey Part Number
1939-1272-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR9CI1670LCP-N(R6B)
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 40W
Detailed Description
24V 40 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TR9CI1670LCP-N(R6B) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Applications
ITE (Commercial)
Efficiency
Level VI
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Cord Length
48.4" (1.23m)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.37" L x 2.05" W x 1.27" H (111.0mm x 52.0mm x 32.3mm)
Voltage - Output
24V
Approval Agency
CB, CE, cULus, EAC, FCC, LPS, PSE, UKRSepro, VCCI
Current - Output (Max)
1.67A
Standard Number
Power (Watts)
40 W