FH62-13S-0.25SHW(99)
DigiKey Part Number
26-FH62-13S-0.25SHW(99)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH62-13S-0.25SHW(99)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH62-13S-0.25SHW(99)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH62-13S-0.25SHW(99)
Description
CONN FPC TOP 13POS 0.25MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
13 Position FPC Connector Contacts, Top 0.010" (0.25mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FH62-13S-0.25SHW(99) Models
Category
Cable End Type
Notched
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Contact Material
Copper Alloy
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Part Status
Active
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Flat Flex Type
FPC
Voltage Rating
30V
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
13
Current Rating (Amps)
0.25A
Pitch
0.010" (0.25mm)
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Termination
Solder
Housing Color
Beige
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.043" (1.08mm)