FI-W17P-HFE
DigiKey Part Number
670-2761-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FI-W17P-HFE
Description
CONN HEADER SMD R/A 17POS 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 17 position 0.049" (1.25mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FI-W17P-HFE Models
Category
Fastening Type
Friction Lock
Mfr
Contact Length - Mating
0.094" (2.40mm)
Series
Insulation Height
0.146" (3.70mm)
Packaging
Tray
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin or Tin-Alloy
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Copper Alloy
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Number of Positions
Features
Solder Retention
Number of Rows
2
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
200V