MX19002P52
DigiKey Part Number
670-2001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MX19002P52
Description
CONN PLUG HSG 2POS 2.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Rectangular Connectors - Housings Plug Gray 0.098" (2.50mm)
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Fastening Type
Latch Holder
Part Status
Active
Color
Gray
Connector Type
Features
Waterproof
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.098" (2.50mm)