VCAS04AP704R7LATWA
DigiKey Part Number
478-VCAS04AP704R7LATWATR-ND - Tape & Reel (TR)
478-VCAS04AP704R7LATWACT-ND - Cut Tape (CT)
478-VCAS04AP704R7LATWADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VCAS04AP704R7LATWA
Description
VARISTOR 100V 1A 0402
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 V 1 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0402 (1005 Metric)
Category
Current - Surge
1 A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Energy
0.03J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
4.7 pF @ 1 MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Maximum AC Volts
52 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
70 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
90 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Typ)
100 V
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Varistor Voltage (Max)
110 V