GTCS23-231M-R01-2
DigiKey Part Number
18-GTCS23-231M-R01-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
18-GTCS23-231M-R01-2CT-ND - Cut Tape (CT)
18-GTCS23-231M-R01-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GTCS23-231M-R01-2
Description
GDT 230V 1KA 2 POLE SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Gas Discharge Tube 230 V 1000A (1kA) ±20% 2 Pole Surface Mount
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Number of Poles
2
Series
Fail Short
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
2-SMD Cylinder Square End
Voltage - DC Spark Over (Nom)
230 V
Base Product Number
Impulse Discharge Current (8/20µs)
1000A (1kA)