5KP10CA-TP | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5KP10CA-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR) 5KP10CA-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 5KP10CA-TP |
Description | TVS DIODE 10VWM 17VC R6 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 17V Clamp Ipp Tvs Diode Through Hole R-6 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Power - Peak Pulse 5000W (5kW) |
Mfr | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Applications General Purpose |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Type Zener | Mounting Type Through Hole |
Bidirectional Channels 1 | Package / Case R-6, Axial |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 10V | Supplier Device Package |
Voltage - Breakdown (Min) 11.1V | Base Product Number |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 17V |