BAS70-05HE3-TP
DigiKey Part Number
353-BAS70-05HE3-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-BAS70-05HE3-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-BAS70-05HE3-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS70-05HE3-TP
Description
DIODE ARRAY SCHOT 70V 70MA SOT23
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 70 V 70mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Category
Reverse Recovery Time (trr)
5 ns
Manufacturer
MCC (Micro Commercial Components)
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 nA @ 70 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Qualification
AEC-Q101
Technology
Schottky
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
70 V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
70mA
Supplier Device Package
SOT-23
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 15 mA
Base Product Number
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed