SMBJ48CA-TP
DigiKey Part Number
SMBJ48CA-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ48CA-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ48CA-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ48CA-TP
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
77.4V Clamp 7.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V