SMLJ40A-TP
DigiKey Part Number
353-SMLJ40A-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-SMLJ40A-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-SMLJ40A-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMLJ40A-TP
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
64.5V Clamp 46.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
46.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V