ATTINY85-20SH is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 4,744
Datasheet
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 426
Datasheet
AVR AVR® ATtiny, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (4K x 16) FLASH 8-SOIC
ATTINY85-20SH
DigiKey Part Number
ATTINY85-20SH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATTINY85-20SH
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 8SOIC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ATTINY85-20SH Models
Product Attributes
Filter Similar Products
EEPROM Size
512 x 8
Packaging
Tube
RAM Size
512 x 8
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 4x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
USI
Supplier Device Package
8-SOIC
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)