MCP3002-I/MS
DigiKey Part Number
MCP3002-I/MS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP3002-I/MS
Description
IC ADC 10BIT 8-MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Bit Analog to Digital Converter 1, 2 Input 1 SAR 8-MSOP
EDA/CAD Models
MCP3002-I/MS Models
Reference Type
Supply
Voltage - Supply, Analog
2.7V ~ 5.5V
Voltage - Supply, Digital
2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Inputs
1, 2
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)