MIC5209-3.6YS-TR
DigiKey Part Number
150-MIC5209-3.6YS-TR-ND - Tape & Reel (TR)
150-MIC5209-3.6YS-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
150-MIC5209-3.6YS-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5209-3.6YS-TR
Description
IC REG LIN 3.6V 500MA SOT-223-3
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA SOT-223-3
EDA/CAD Models
MIC5209-3.6YS-TR Models
Current - Quiescent (Iq)
170 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
25 mA
Part Status
Active
PSRR
75dB (120Hz)
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
16V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.6V
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 500mA