MSC360SMA120B
DigiKey Part Number
150-MSC360SMA120B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSC360SMA120B
Description
MOSFET SIC 1200 V 360 MOHM TO-24
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 11A (Tc) 78W (Tc) Through Hole TO-247-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MSC360SMA120B Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.14V @ 500µA (Typ)
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
21 nC @ 20 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
+23V, -10V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
255 pF @ 1000 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
78W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
20V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
450mOhm @ 5A, 20V