PIC16F1789-I/ML
DigiKey Part Number
PIC16F1789-I/ML-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F1789-I/ML
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 44QFN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (16K x 14) FLASH 44-QFN (8x8)
EDA/CAD Models
PIC16F1789-I/ML Models
Packaging
Tube
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 14x12b; D/A 1x8b, 3x5b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz