PIC24F04KA200-I/ST
DigiKey Part Number
PIC24F04KA200-I/ST-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24F04KA200-I/ST
Description
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 14TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 4KB (1.375K x 24) FLASH 14-TSSOP
EDA/CAD Models
PIC24F04KA200-I/ST Models
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 7x10b
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
32MHz
Supplier Device Package
14-TSSOP
Connectivity
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)