BZX84J-B11,115 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 449
Datasheet
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 4,437
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Diodes Incorporated
In Stock: 390
onsemi
onsemi
Zener Diode 11 V 550 mW ±2% Surface Mount SOD-323F
BZX84J-B11,115
DigiKey Part Number
1727-BZX84J-B11,115TR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZX84J-B11,115CT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZX84J-B11,115DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84J-B11,115
Description
DIODE ZENER 11V 550MW SOD323F
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
550 mW
Supplier Device Package
SOD-323F
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V