UBW1H221MPD
DigiKey Part Number
493-14893-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UBW1H221MPD
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 135°C
EDA/CAD Models
UBW1H221MPD Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
465 mA @ 120 Hz
Impedance
98 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 135°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C