UPM1V471MPD
DigiKey Part Number
493-11136-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1V471MPD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPM1V471MPD Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.16 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.45 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
46 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C