15C02CH-TL-E
DigiKey Part Number
15C02CH-TL-EOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
15C02CH-TL-EOSCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15C02CH-TL-E
Description
TRANS NPN 15V 1A 3-CPH
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor NPN 15 V 1 A 440MHz 700 mW Surface Mount 3-CPH
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
300 @ 50mA, 2V
Mfr
Power - Max
700 mW
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Frequency - Transition
440MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
1 A
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
15 V
Supplier Device Package
3-CPH
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
280mV @ 20mA, 400mA