1SMA24AT3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 35,393
Datasheet
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 17,188
Datasheet
Similar
Panjit International Inc.
Similar
Nexperia USA Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Microchip Technology
Microchip Technology
Comchip Technology
38.9V Clamp 10.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
1SMA24AT3
DigiKey Part Number
1SMA24AT3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1SMA24AT3
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMA
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1SMA24AT3 Models
Category
Power - Peak Pulse
400W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
500pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.3A